طراحی مجتمع های گاوداری صنعتی – بخش اول : اصول اولیه طراحی ( قسمت اول )

طراحی مجتمع های گاوداری صنعتی – بخش اول : اصول اولیه طراحی ( قسمت دوم )

شرکت ایستا بنای راسخ با سابقه مکفی در طراحی مجتمع های گاوداری و گاومیش داری، همواره سعی نموده تا نیازهای کارفرمایان گرامی را با توجه به جدیدترین و  بروزترین منابع و استانداردهای جهانی طراحی و اجرا نماید. از آنجا که ضعف دانش بومی در خصوص طراحی فنی و مبتنی بر اصول نوین نگهداری دام ، موجب افزایش خسارات و هزینه های احداث، توسعه و بهسازی مجتمع های گاوداری می گردد، این مجموعه تلاش دارد تا با سلسله آموزش های عمومی در این خصوص، نسبت به افزایش دانش فنی قدمی بردارد.

 

طراحی مجتمع های گاوداری صنعتی – بخش اول : اصول اولیه طراحی ( قسمت پایانی )

بخش اول : اصول اولیه طراحی

۱۱-۱ ) محیط زیست و سلامت

الف ) کیفیت هوا و تهویه :

به طور کلی اگر محل نگهداری گاوها به گونه ای طراحی شود که تهویه طبیعی به نحوی باشد که هوا از کیفیت خوبی برخوردار بوده و منجر به بیماری های تنفسی در گاوهای بزرگسال نگردد، از لحاظ اقتصادی موجب صرفه جویی می گردد. اما در بسیاری از سالن های گاوداری که حیوانات به صورت متراکم نگهداری می شوند، مدفوع و ادرار حیوانات، کف سالن های نگهداری را پوشانده و یا مخازن تعبیه شده در زیر کف ها محل انباشت فضولات و شیرآبه های ناشی از آن و مقادیر زیادی خوراک و گرد و غبار است که در نتیجه هوای این سالن ها به شدت آلوده به گرد و غبار، میکروب های میکروارگانیسم، باکتری ها و ویروس ها، گازها، بخارها و سایر آلاینده ها می باشد. اینگونه آلودگی ها ممکن است باعث عفونت، حساسیت یا عوارض تنفسی دیگر برای دام گردند و حتی سمی، خفه کننده یا تحریک کننده باشند. آلاینده های هوا گاهی بسیار کوچک، غیرقابل مشاهده و فاقد بو می باشند، در نتیجه تشخیص آنها بسیار دشوار می باشد، با این حال قابل استنشاق هستند.

بیشترین تاثیر کیفیت هوا بر روی گاوهای جوان و طی دو ماه اول زندگی آنها رخ می دهد. یکی از روش های خوب مراقبتی از گوساله های تازه متولد شده، تغذیه آنها با شیر آغوز بلافاصله پس از زایش است، گوساله ها سیستم ایمنی بدن خود را با این شیر، افزایش می دهند. اما بسیار مهم است که گوساله ها در بازه زمانی تا دو ماهگی، در معرض چالش های گسترده عوامل عفونی ناشی از محیط قرار نگیرند. لذا گوساله های جوان باید از گاوهای بالغ لبنی در این مدت به صورت جدا نگهداری شوند.

گاوهای بزرگسال در برابر آلودگی های هوا مقاوم تر هستند. با این حال، گاوهای بالغ اگرچه علائم بالینی بیماری های تنفسی را به ندرت نشان می دهند اما در برابر شرایط مخاطره آمیز  آلودگی هوا، عملکرد تولید شیر یا وضعیت سلامت عمومی آنها، افت محسوسی دارد.

آلودگی محیطهای نگهداری حیوانات، برای نیروی انسانی شاغل در این محیط ها نیز سبب شیوع بیماری های عفونی می گردد.

 

سرمایه گذاران بخش پرورش دام، جهت دریافت مشاوره، طراحی و اجرای مجتمع های صنعتی دام می توانند با راه های ارتباطیشرکت ایستا بنای راسخ تماس حاصل نمایند.

ب ) نور :

میزان نور در سالن های گاوداری از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا میزان دید حیوانات در نحوه عملکرد آنها در انجام رفتارهای غریزی مانند حرکت، تغذیه یا دراز کشیدن، تاثیر به سزایی دارد. همچنین وجود نور کافی در سالن های نگهداری دام برای نیروی انسانی شاغل نیز حائز اهمیت است تا بتوانند بازرسی ها و معاینات دوره ای را به نحو احسن انجام دهند.

مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور، تاثیر مستقیمی روی رشد تلیسه ها و تولید شیر گاوهای لبنی دارد. تلیسه هایی که روزانه ۱۶ ساعت در معرض نور روز قرار می گیرند نسبت به تلیسه هایی که در روزهای با بازه نور کمتر رشد می کنند، زودتر به بلوغ می رسند (Tucker et al, 2008).

افزایش طول روز باعث افزایش تولید شیر در گاوهای شیرده می شود. در فصول پاییز و زمستان در نیمکره شمالی زمین ( معادل فصول بهار و تابستان در نیمکره جنوبی ) تامین ۱۶ ساعت نور در روز که ممکن است بخشی از آن با نور مصنوعی تامین شود، منجر به افزایش ۷ الی ۱۵ درصدی شیر در مقایسه با ساعات کمتر نور می شود. (Reksen et al, 1999)(Miller et al, 1999). همچنین قرار گرفتن گاوهای ماده در مدت زمان طولانی تر در برابر نور، فاصله زمانی دو دوره فحلی را پس از زایمان، کاهش می دهد (Hansen , 1985).

با همه این احوالات، حفظ حداقل یک دوره تاریکی با مدت زمان بهینه ۶ ساعتی در روز برای حفظ چرخه صحیح و طبیعی هورمونی دام بسیار ضروری است. علاوه بر معرض در نور بودن گاوها، شدت نور هم از اهمیت بالایی برخوردار است. تحقیقات در این زمینه، همچنان ادامه دارد و ممکن است توصیه های علمی در این خصوص تغییر کند؛ لذا ضروری است هنگام طراحی میزان روشنایی روز، اطلاعات به روز کسب گردد.

ج ) صدا :

صداهای گوناگون می توانند تاثیر منفی بر رفاه حیوانات بگذارند (Waynert et al, 1999) (Schaffe et al, 2001). جلوگیری از سر و صداهای زیاد ناشی از برخورد موانع قفلی تغذیه، درب ها، ماشین آلات، فن ها، مبدل های حرارتی و … بسیار اهمیت دارد. در سالن های شیردوشی نیز صداهای دستگاه شیردوشی، تنظیم کننده خلاء، موانع، پنکه ها، رادیو و حتی صدای نیروهای انسانی باید کنترل شده باشد.

۱۲-۱ ) نیروی انسانی و پرسنل

افرادی که در تمام مراحل با حیوانات در ارتباط هستند، نقش مهمی در پرورش بهینه دام دارند و حیوانات از رفتار آنها تاثیر می پذیرند و بسیار اهمیت دارد که حضور آنها باعث ترس و وحشت یا واکنش های استرسی در گاوها نشود. نیروی انسانی خوب، نگرش دلسوزانه، رفتار دوستانه و قابل پیش بینی با دام دارند. این نحوه رفتاری به ویژه در هنگام شیردوشی بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا در طول این فرایند، انسان و دام در تماس نزدیک با هم هستند. در صورتی که رفتار کارگران در هنگام هدایت گاوها به سالن شیردوشی،  خشن و غیر دوستانه باشد، انحرافات دام در مسیر انتقال به سالن شیردوشی زیاد شده که موجب افزایش زمان لازم جهت انتقال آنان می شود (Waiblinger et al, 2003). همچنین اگر شیردوشی توسط شخصی انجام گیرد که از شاخص های رفتاری لازم برخوردار نباشد، تولید شیر کاهش می یابد.

آموزش های کافی جهت رشد ویژگی های مناسب و مفید انجام وظایف محوله نیروی انسانی، منجر به بهبود عملکرد مراقبت گاو و روش های رسیدگی به آنان می شود.

در حالی که روش های سطح بالای اداره مکانیزاسیون گاوداری ها موجب کاهش هزینه های سربار مالی برای سرمایه گذاران می شود اما می تواند بر میزان تولید و سوددهی ناشی از آن، تاثیر منفی بگذارد. به عنوان مثال در سیستم های نگهداری بسیار مکانیزه، حیوانات ممکن است نیروی انسانی را به عنوان کسی که تغذیه آنان را فراهم می کند، تلقی ننموده بلکه به عنوان کسی که اقدامات دامپزشکی را انجام می دهد، بشناسند که این گاهی برای حیوانات دردناک است. دامداران باید روش هایی را پیدا کنند که حضور نیروهای انسانی، موجب پاسخ های مثبتی از گاو شود.

 

پایان بخش اول.

 

سرمایه گذاران بخش پرورش دام، جهت دریافت مشاوره، طراحی و اجرای مجتمع های صنعتی دام می توانند با راه های ارتباطیشرکت ایستا بنای راسخ تماس حاصل نمایند.

طراحی مجتمع های گاوداری صنعتی – بخش اول : اصول اولیه طراحی ( قسمت اول )

شرکت ایستا بنای راسخ با سابقه مکفی در طراحی مجتمع های گاوداری و گاومیش داری، همواره سعی نموده تا نیازهای کارفرمایان گرامی را با توجه به جدیدترین و  بروزترین منابع و استانداردهای جهانی طراحی و اجرا نماید. از آنجا که ضعف دانش بومی در خصوص طراحی فنی و مبتنی بر اصول نوین نگهداری دام ، موجب افزایش خسارات و هزینه های احداث، توسعه و بهسازی مجتمع های گاوداری می گردد، این مجموعه تلاش دارد تا با سلسله آموزش های عمومی در این خصوص، نسبت به افزایش دانش فنی قدمی بردارد.

 

طراحی مجتمع های گاوداری صنعتی – بخش اول : اصول اولیه طراحی ( قسمت دوم )

 

بخش اول : اصول اولیه طراحی

۸-۱ ) صدمات و جراحات حیوانات :

در سکونتگاه های با کف نرم و سست، سه نوع صدمات شایع است که عبارت است از : صدمات و جراحات چشمی، آسیب دیدگی پا یا پنجه و آسیب دیدگی پوست. به طور کلی آسیب های پستان ناشی از اشکال در طراحی فضای کافی محل نگهداری گاوهاست که حیوانات نمی توانند در فضای محصور یا باکس هایی که به وسیله پارتیشن ها از هم جدا شده اند، دراز بکشند.

کف سالن های نگهداری باید به گونه ای طراحی شوند تا از جراحات پا و پنجه گاو جلوگیری کند و باعث ساییدگی کافی برای جلوگیری از رشد بیش از حد سم حیوان شود. بسیار مهم است که سم و پنجه پای گاوها به صورت مرتب مورد بازرسی قرار گیرد و در صورت لزوم نسبت به تراشیدن سم حیوان اقدام کنند. حمام پای دام یکی از عوامل موثر در درمان و ضدعفونی کردن پاهای گاوهاست.

سایر جراحات سطحی عمدتا ناشی از عوامل تهاجمی بین حیوانات است که غالبا ناشی از فرار حیوان تسلیم شده در فضای کوچکی است که طراحی، نصب یا نگهداری آن نامناسب باشد. بنابراین تاکید بر ابعاد کافی کلیه مناطق، ضروری است. همچنین رفتار پرخاشگرانه حیوانات به کیفیت سیستم مدیریتی به ویژه رژیم غذایی، صلاحیت و رفتار شخص نگهدارنده گاو بستگی دارد. سوزاندن شاخ ها ( در صورتی که قانونی باشد ) پرخاشگری حیوانات را کاهش و کنترل می نماید و به جلوگیری از صدمات حیوانات کمک می کند. سوزاندن شاخ گوساله ها در بدو تولد، خطرات احتمالی برای دامداران را در هنگام دست زدن به حیوانات در سنین بالا، کاهش می دهد. اگر به دلایل قانونی، شاخ گاوها سوزانده نشود، برای جلوگیری از جراحات احتمالی، استفاده از تجهیزات سازگار کننده نظیر نرده های تغذیه و افزایش فضای عناصر خاصی از محوطه مانند معابر، گذرگاه ها و … ضروری می باشد.

۹-۱ ) بهداشت :

از آنجا که هدف گاوداری های لبنی، تولید شیر جهت مصارف انسانی است، گاوها باید تمیز باشند. خاک روی بدن و پاهای گاوها می تواند به شیر سرایت کرده و گل های کثیف منجر به شیوع ورم پستان شود. پستان تنها عضو گاو نیست که باید تمیز نگه داشته شود. گاوها نیاز خود به تمیز نگه داشته شدن را با تیمار کردن خود نشان می دهند. در شرایط نامناسب نظافت، موی بدن مرطوب و کثیف حیوان، قسمت اعظمی از خصوصیات عایق و محافظتی خود را از دست می دهد.

تمیز کردن گاوهای کثیف به ویژه قبل از شیردوشی بسیار پرخطر بوده و ممکن است اثری نداشته باشد؛ لذا باید تلاش شود که گاوها بیش از حد کثیف نشوند. مهمترین عامل در تمیز نگه داشتن دام، نظافت محل دراز کشیدن حیوان است که می توان با طراحی صحیح، استفاده کافی از مواد مناسب برای بستر گاو و مدیریت منظم نظافت سطح استراحت آن، به این مهم دست یافت. پیشنهاد می شود ابعاد حداقل و حداکثر باکس ها و آغل ها و مواد پرکننده بستر گاو مشخص شود به عنوان مثال برای باکس های خیلی عریض می توان از خاک سولفات دارم نرم استفاده کرد.

اگر حیوانات کثیف باشند، ناراحت کننده خواهد بود و رشد انگل های خارجی روی پوست آنها افزایش می یابد. در سکونتگاه های باز، گاوها باید به برس های نظافتی دسترسی داشته باشند و در سکونتگاه های بسته نظافت دستی ضروری است. مناطق پیاده روی نیز باید به صورت مرتب تمیز و خشک نگهداری شوند زیرا هرگونه گرد و غباری که روی پای حیوانات جمع شوند، در قسمت استراحت و دراز کشیدن حیوان قرار می گیرد. علاوه بر آن، به هنگام نشستن گاو، ممکن است پاهای عقبی گاو با پستان در تماس باشند که آلودگی پاها احتمال ابتلا به ورم پستان را افزایش می دهد. مناطق پیاده روی خیس و کثیف باعث کاهش دوام سم گاو شده که این امر حیوان را مستعد بیماری های پا می کند.

 

سرمایه گذاران بخش پرورش دام، جهت دریافت مشاوره، طراحی و اجرای مجتمع های صنعتی دام می توانند با راه های ارتباطیشرکت ایستا بنای راسخ تماس حاصل نمایند.

 

۱۰-۱ ) رفتارهای غریزی گاو :

امروزه زندگی مشترک گروه های بزرگ گاو در حدود ۲۰۰ راس در یک مرکز نگهداری، غیر معمول نیست. در چنین گروه های بزرگی ممکن است برای سهولت مدیریت، زیرگروه هایی تشکیل شود. اندازه گروه ها به عوامل مدیریتی نظیر نظارت گله، شیردوشی و تغذیه بستگی دارد. چگونگی تشکیل گروه های کوچکتر  در یک گله معمولا توسط دامداران بر اساس  عواملی نظیر بازدهی بالا و پایین شیر، گاوهای خشک، گاوهای زاینده اول، جایگزین ها، رژیم غذایی، تاریخ زایمان، سن گاوها، وضعیت سلامتی، تعداد سلول های جسمی ( ورم پستان ) یا سایر بیماری های عفونی انجام می شود.

در بسیاری از واحدهای لبنی مدرن، گاوها بیشتر ایام سال در داخل مساکن نگهداری می شوند. لذا هرچند سیستم نگهداری از آنان تامین شده است، بسیار مهم است که اطمینان حاصل شود نیازهای غریزی و رفتاری مانند استراحت کردن، دراز کشیدن، تغذیه، نوشیدن و شیردوشی به درستی برای آنان برآورده شود.

الف ) استراحت کردن :

در سیستم نگهداری گاوها به روش سنتی ( زمین سست و مرتع )، گاوها معمولا ۱۰ الی ۱۴ ساعت در روز طی ۱۰ الی ۱۵ دوره زمانی استراحت می کنند. رفتار استراحت کردن به عوامل مختلفی از جمله زمان و دفعات تغذیه، زمان شیردوشی و سیستم مدیریتی بستگی دارد.

زمان استراحت به صورت کلی به زمان دراز کشیدن بدون خواب، زمان دراز کشیدن با خواب و آرامش کامل عضلات تقسیم می شود. گاو در حالت استراحت باید بتواند سر خود را به راحتی برای آرامش شانه و شل کردن گردن دراز کند. شکل زیر انواع حالت گاو در زمان استراحت را نشان می دهد.

برای جلوگیری از آشفتگی و اطمینان از فرصت مناسب استراحت، بایست تعداد باکس ها و فضای کافی آن برای هر گاو در دسترس باشد. فضای کافی برای استراحت همه گاوها از ایجاد رقابت برای به دست آوردن محل استراحت جلوگیری کرده و همچنین امکان قرارگیری گاوهایی که با هم گروه های دوستی تشکیل داده اند را در کنار هم فراهم می نماید. گاوها ترجیح می دهند روی مواد نرم دراز بکشند لذا مناطق استراحت باید به اندازه کافی نرم باشند تا استراحت با کیفیت خوبی انجام شود.

در سیستم باکس، باکس ها عنصر بسیار مهمی از سکونتگاه گاوهاست که روی نظافت، راحتی و سلامت آنها تاثیر مثبت یا منفی می گذارد. باکس ها باید به گونه ای طراحی شوند که گاو به راحتی در آن بایستد، دراز بکشد و یا از حالت ایستاده به خوابیده و بالعکس تغییر وضعیت بدهد. همچنین باید محل استراحت آنها به اندازه کافی راحت باشد تا گاوها را تشویق کند که به عنوان محل استراحت و خوابیدن خود برای بیشترین زمان ممکن ( ۱۰ الی ۱۴ ساعت در روز ) انتخاب کنند. نگهداری از باکس ها برای جلوگیری از کثیف شدن گاوها و ورم پستان، نیاز به توجه ویژه ای دارد. استفاده از مواد مناسب جهت پر کردن بستر استراحت گاو و تمیز نگه داشتن سطح درازکش حیوان و همچنین جلوگیری از عواملی که ممکن است در صورت تهاجمی بودن سطوح، روی پوست دام اثرات زیان باری بگذارد، حائز اهمیت است.

در سیستم شیردهی داوطلبانه (AMS) گاوها مطابق با ریتم طبیعی خود شیر می دهند و نتیجه این که بسته به زمانی که هر گاو تصمیم به رفتن برای شیردوشی، تغذیه و یا نوشیدن را دارد، دوره های استراحت متفاوت است.

در سیستم نگهداری گاوها به صورت آغل، حرکات و رفتارهای طبیعی گاو محدود است. از آنجا که بسیاری از فعالیت های رفتاری باید در همان فضای محدود اتفاق بیفتد، آغل هر گاو باید به گونه ای باشد تا با خواسته های مختلف آن، سازگاری داشته باشد؛ هرچند چندین نمونه از موارد متناقض وجود دارد. به عنوان مثال گاوها دوست دارند روی زمین نرم دراز بکشند اما ترجیح می دهند روی زمین محکم بایستند، یا ارتفاع غرفه باید به اندازه ای کوتاه باشد تا از ایستادن گاو در محل دراز کشیدن جلوگیری کند اما نه آنقدر کوتاه که باعث اختلال در رفتار دراز کشیدن و استراحت آن شود. هرگونه مهار سر باید اجازه دهد گاوها به راحتی بلند شوند، بچرخند و دسترسی به آب و غذا داشته باشند و به راحتی استراحت کنند.

ب ) دراز کشیدن و برخاستن :

رفتار دراز کشیدن از زمانی شروع می شود که حیوان زمین را بو می کشد و به آرامی در جستجوی مکان مناسب برای دراز کشیدن، حرکت می کند. وقتی گاو مکان مناسبی را پیدا کرد، سر خود را از یک طرف به طرف دیگر حرکت می دهد تا مکان را بررسی نماید؛ سپس پاهای جلوی خود را خم کرده، زانو می زند و سرانجام پاهای عقب را با احتیاط در زیر بدن خود جمع می کند و روی آن دراز می کشد. رفتار دراز کشیدن به فضای کافی احتیاج دارد تا بتواند آن را به روش عادی و غریزی خود انجام دهد. سر و بدن یک گاو بالغ ممکن است در طی مراحل دراز کشیدن و برخاستن، ۶۰ الی ۷۰ سانتیمتر رو به جلو حرکت کند تا بتواند تعادل خود را حفظ نماید. اگر حیوان قسمت های عقبی را کمی از قسمت های جانبی حرکت دهد، باعث وضعیت دراز کشیدن مورب می گردد.

هنگامی که گاو بخواهد به صورت غریزی برخیزد، ابتدا به زانو بلند شده و سپس همزمان با حرکت رو به جلوی سر، قسمت عقبی بدن خود را با زانوهای پای جلو بالا می برد. این حرکت یکی از بزرگترین فعالیت های جسمی گاوهاست. رفتار غریزی برخاستن عکس رفتار غریزی دراز کشیدن است. در شکل های زیر نحوه عادی و طبیعی دراز کشیدن و برخاستن گاوها نشان داده شده است.

در شرایط که گاو آزادی عمل دارد، گاوها غالبا در یک حرکت پیوسته، فعالیت دراز کشیدن و برخاستن خود را انجام می دهند. اما هنگامی که در فضای محدودی قرار می گیرند، ممکن است حرکات آنها در اثر کمبود فضا یا کفپوش سخت و لغزنده، محدود و از حالت طبیعی خارج شود در این شرایط ممکن است دراز کشیدن و برخاستن در مراحل مختلف آن قطع شده و یا حرکات رفتاری آن به صورت غیرمعمول انجام شود. فراوانی رفتارهای غیرطبیعی دراز کشیدن و برخاستن با افزایش سن حیوان، افزایش می یابد و هر کدام از رفتارهای دراز کشیدن و برخاستن که به طور طبیعی به ترتیب ۱۵ الی ۲۰ ثانیه و ۵ الی ۶ ثانیه به طول می انجامد، به صورت غیرطبیعی چند دقیقه زمان ببرد. در عین حال خطر این وجود دارد که گاو به خودش آسیب برساند.

نمونه ای از رفتارهای غیر طبیعی دراز کشیدن زمانی است که گاو در حالی که می خواهد با خم کردن زانوهای یک یا هردو پای خود، دراز بکشد با توقف حرکت دوباره بلند شده و روی چهار پا بایستد. همچنین نمونه ای از رفتار غیر طبیعی برخاستن گاو به این صورت است که گاو سعی می کند به جای اینکه روی زانوان خود حرکت کند مانند اسب برخیزد و مستقیم با پاهای جلوی خود بایستد.

 

سرمایه گذاران بخش پرورش دام، جهت دریافت مشاوره، طراحی و اجرای مجتمع های صنعتی دام می توانند با راه های ارتباطیشرکت ایستا بنای راسخ تماس حاصل نمایند.

 

ج ) تغذیه :

گاوها بسته به رژیم غذایی خود روزانه ۵ الی ۹ ساعت را صرف غذا خوردن می کنند و هر دوره تغذیه ( ۱۰ الی ۱۵ بار در روز ) تقریبا ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد. بنابراین سیستم غذادهی باید پاسخگوی عدم رقابت، عدم سرخوردگی و پرخاشگری گردد. مهمترین فضاهایی که باید برای رفتار تغذیه ای حیوان طراحی شود شامل فضای اشغال هر حیوان، فضای دسترسی به خوراک، طراحی موانع و زمان دسترسی به خوراک می باشد. موانع قفل کردن سر می تواند از رقابت برای تغذیه جلوگیری کند و همچنین برای بازرسی و معاینه حیوانات نیز مفید باشد. هرگونه محدودیت در تعداد مکان های تغذیه، منجر به تضعیف حیوانات ضعیف تر شده که منجر به تولید شیر کمتر در آنان می گردد.

د ) نوشیدن :

گاوها در روز ۱۳۰ لیتر آب را در طی ۱۰ الی ۱۵ دوره نوشیدن، مصرف می کنند (Castle & Thomas, 1975). مصرف آب به میزان خوراک خشک، میزان شیر و دمای محیط بستگی دارد.

ه ) حرکت :

کف محل اسکان باید شرایط مطمئنی را برای حرکت گاوها بدون ترس از لغزش یا افتادن را مهیا کند. هرگونه لیز خوردن ناشی از برخورد حیوانات می تواند منجر به استرس مزمن در گاوها شود. همچنین خطر لیز خوردن باعث می شود گاوها، حرکت و فعالیت های فیزیکی، نظافتی و فعالیت های روزمره خود را محدود کنند. کف لغزنده یکی از دلایل عمده لنگی در گاوهای لبنی است. مشکلات حرکتی باعث سایش غیرطبیعی سم ها و لنگی پای گاو می شود.

کفهای با اصطکاک مناسب، اعتماد به نفس گاو را در هنگام راه رفتن بهبود می بخشد و باعث ایجاد حرکت و رفتار طبیعی تر گاو می شود.

و ) رفتارهای روزمره :

گاوها به گونه ای رفتار می کنند که در اکثر موقعیت های طبیعی، عکس العمل های منطقی نشان می دهند، اما اگر گاوها با شرایطی روبرو شوند که نتوانند آن را برطرف کنند، ممکن است دچار استرس و فشار گردند. اگر یک گاو در کنار یک گاو پرخاشگر و مسلط قرار گیرد به صورت طبیعی از آن دور می شود، حال اگر فضای موجود به او این اجازه را ندهد، بسیار مضطرب می گردد.

گاوهایی که در آغل نگهداری می شوند به دلیل عدم آزادی رفتار طبیعی، رفتارهای مضطربانه ای مانند بازی کردن زبان، شاخ زدن و لاغر شدن را از خود نشان می دهند. حتی در سکونتگاه های با محیط باز هم در صورت مواجهه شدن حیوان با شرایط استرس زای مختلف و یا شرایط سکونتی که به صورت غیر اصولی طراحی شده، ممکن است این رفتارهای استرسی و کلیشه ای را نشان بدهند.

 

طراحی مجتمع های گاوداری صنعتی – بخش اول : اصول اولیه طراحی ( قسمت پایانی )

 

سرمایه گذاران بخش پرورش دام، جهت دریافت مشاوره، طراحی و اجرای مجتمع های صنعتی دام می توانند با راه های ارتباطیشرکت ایستا بنای راسخ تماس حاصل نمایند.

شرکت ایستا بنای راسخ با سابقه مکفی در طراحی مجتمع های گاوداری و گاومیش داری، همواره سعی نموده تا نیازهای کارفرمایان گرامی را با توجه به جدیدترین و بروزترین منابع و استانداردهای جهانی طراحی و اجرا نماید. از آنجا که ضعف دانش بومی در خصوص طراحی فنی و مبتنی بر اصول نوین نگهداری دام ، موجب افزایش خسارات و هزینه های احداث، توسعه و بهسازی مجتمع های گاوداری می گردد، این مجموعه تلاش دارد تا با سلسله آموزش های عمومی در این خصوص، نسبت به افزایش دانش فنی قدمی بردارد.

 

طراحی مجتمع های گاوداری صنعتی – بخش اول : اصول اولیه طراحی ( قسمت اول )

بخش اول : اصول اولیه طراحی

از اهداف کلی طراحی مجتمع های گاوداری به موارد زیر می توان اشاره کرد :

 • ایجاد محیط راحت و سالم برای دام در سنین مختلف
 • ایجاد محیط کار مناسب برای پرسنل و کارگران
 • ایجاد فضای مناسب برای پرورش گوساله ها و تلیسه ها از بدو تولد تا زایش

گوساله های تازه متولد شده دارای بالاترین پتانسیل تولید شیر و گوشت در سیستم مدیریت نوین می باشند، لذا روش های مراقبتی پرورش آنها بایست متناسب با ارزش نهایی آنها باشد. سیستم مدیریتی باید بتواند محیطی را فراهم آورد تا حیوانات جایگزین سالم به صورت مداوم و سالیانه، تولید شوند.

۱-۱ ) ابعاد دام :

آگاهی از ابعاد اولیه حیوانات و فضای مورد نیاز برای رفتارهای غریزی آنان نظیر دراز کشیدن، راه رفتن و غذا خوردن پایه و اساس طراحی محل نگهداری گاو می باشد. دامداران به ندرت قبل از احداث مجموعه گاوداری ها، اقدام به اندازه گیری حیوان می نمایند؛ لذا در هنگام ساخت ابنیه گاوداری بایست حداقل اندازه های استاندارد مدنظر قرار گیرد. جدول زیر با توجه به ابعاد ارتفاع شانه گاو (H)، طول مورب بدن (L) و عرض سینه (W) ، جهت اهداف طراحی پیشنهاد می گردد.

وزن دام و سن حیوانات معمولا توسط دامداران شناخته شده است و می توان برای قضاوت در مورد نیاز فضای نگهداری دام استفاده شود. هرچند این روش خیلی دقیق نیست زیرا رابطه بین وزن و ابعاد بدن برای نژادهای مختلف و حتی بین حیوانات مختلف از یک نژاد یکسان متفاوت می باشد. جداول زیر دامنه تغییرات را نشان می دهد :

در طراحی محل نگهداری گاوها، طول و مساحت فضای مورد نیاز حیوان تابعی از ابعاد L  و H و W می باشد. روش طراحی بایست به گونه ای باشد تا اطمینان حاصل شود که محل نگهداری دام با اندازه واقعی حیوانی که در آن اسکان داده می شود، همخوانی دارد. در عمل وقتی که ابعاد واقعی وجود نداشته باشد، لازم است طراح نسبت به اندازه گاوهایی که بر اساس آن اقدام به طراحی می کند، با استفاده از جداول راهنما قضاوت نماید.

 

سرمایه گذاران بخش پرورش دام، جهت دریافت مشاوره، طراحی و اجرای مجتمع های صنعتی دام می توانند با راه های ارتباطیشرکت ایستا بنای راسخ تماس حاصل نمایند.

 

۲-۱ ) نیازهای اساسی دام :

بر اساس یافته های Brambell,1965 و با توجه به رفاه دام، حقوق اساسی حیوانات تدوین و برخی از نیازهای اساسی جسمی دام در رابطه با محل نگهداری آنها به رسمیت شناخته شد. حیوان این حق را دارد که از آزادی کافی در حرکت برخوردار باشد و محل نگهداری آن به او این اجازه را بدهد که از خواب برخیزد، دراز بکشد، به صورت مرتب تیمار کند، راه برود و ادام خور را بکشد و ….

از آن زمان تحقیقات زیادی برای روشن شدن نیازهای رفتاری دام انجام شده است. آثار مرتبط با دستیابی به اهداف رفتاری، برای حیوانات اهمیت ویژه ای دارد. در حال حاضر به صورت کلی، نیازهای اساسی رفاه دام عبارتند از :

 1. تامین آب شیرین و مواد مغذی که به راحتی در دسترس دام باشد
 2. آزادی کافی برای جابه جایی و ابراز عادت ها و غرایز طبیعی
 3. رهایی از ترس و پریشانی
 4. تماس اجتماعی با دام ماده
 5. رهایی از ناراحتی، درد، آسیب و بیماری
 6. نور کافی
 7. چرخش و تغییر در محیط جهت جلوگیری از کسالت
 8. جلوگیری از مثله کردن و قطع اعضا به صورت غیر ضروری

گاو به شدت دارای مکانیسم استراحت، غذا خوردن، نوشیدن و حرکت در اطراف است. این حیوان همیشه سعی می کند از وضعیت فعلی ( شرایط موجود ) به وضعیت هدف ( شرایط مورد نیاز ) حرکت کند و تنها در صورت رسیدن به هدف، رفتار مناسبی از خود بروز می دهد.

۳-۱ ) عوامل عملکردی :

غریزه حیوان، یک یا چند الگوی رفتاری دارد. مطابق با الگوی رفتاری حیوانات علوفه ای (Hughes & Duncan, 1988) دنباله های عملکردی مناسب، دلیل اصلی عدم توقف رفتار حیوان است. به عبارت دیگر ایجاد فرصت هایی برای تغذیه دام به تنهایی کافی نبوده و تنها بخشی از کل فرایند نگهداری دام به حساب می آید. تهیه علوفه و خوراندن آن به دام، انگیزه حیوان را تقویت می کند اما الزاما به معنی رفاه و رضایت دام نیست؛ تنها تکمیل کل چرخه منجر به افزایش رضایتمندی دام می گردد.

۴-۱ ) پیش بینی و کنترل پذیری :

قابلیت پیش بینی و کنترل شرایط محیطی باید در همه مباحث مربوط به زیست محیطی دام لحاظ گردد زیرا این عوامل در ارزیابی استرس از اهمیت زیادی برخوردار هستند. پیش بینی پاسخ دام به رفتار خاص باید به طور مداوم و مرتب بررسی شود تا ناامیدی و رقابت در گله به حداقل برسد.

۵-۱ ) زندگی اجتماعی :

گاوها حیوانات اجتماعی هستند که در گروه ها زندگی می کنند. هر حیوان برای نمایش رفتارهای غریزی نیاز به تماس بدنی و بینایی با اعضای گروه دارد. گاوهایی که با یکدیگر آشنا هستند به هم نزدیک می شوند، همدیگر را تیمار می کنند، همدیگر را لیس می زنند، کنار هم زندگی می کنند، دراز می کشند و مدت زیادی را با هم سپری می کنند.

گاوهایی که به زایمان نزدیک می شوند ترجیحا از گله جدا می شوند و در یک فضا یا آغل با بستر خاکی نرم ( نظیر نی، تراشیده چوب، شن و ماسه ) ایزوله می شوند. هنگامی که گاو در یک مسکن جداگانه قرار می گیرد باید به صورت ایده آل تماس بصری با اعضای گله را حفظ کند در غیر اینصورت عوامل استرس نظیر آشفتگی، صدا و نعره های بلند و … رخ داده و به مشکلات زایمان منجر می شود.

برای حیوانات اجتماعی نظیر گاو، روال روزمره غریزی و کاهش رقابت بین حیوانات از اهمیت بالایی برخوردار است و رفتارهای غریزی روزانه دام با توجه به وضعیت مدیریتی که حیوان در آن قرار دارد، متفاوت است. به طور مثال، در یک مرتع، حیوانات رفتار یکسانی در استراحت کردن، نوشیدن و غیره از خود بروز می دهند. در یک سوله یا فری استایل، رفتار حیوان بیشتر وابسته به زمان شیردوشی و توزیع خوراک است و در یک سالن گاوداری با سیستم شیردوشی داوطلبانه (VMS) که شیردوشی به صورت شبانه روزی پخش می شود، روال فعالیت ها معمولی تر است و هر گاو ریتم خاص خود را دارد.

۶-۱ ) فشار و استرس :

استرس بیش از حد، اثرات منفی روی سیستم ایمنی بدن دام دارد به گونه ای که حیوان را نسبت به بیماری عفونی حساس تر می کند. عدم تحرک کافی نیز می تواند به همان اندازه استرس، مضر باشد. فضای نگهداری کافی می تواند عوامل استرس مزمن ناشی از تماس نزدیک با حیوانات قوی تر گله یا گاوهای نر را کاهش دهد.

شرایط محیطی می تواند استرس ایجاد کند زیرا حیوانات ممکن است در حفظ دمای بدن خود دچار مشکل شوند به ویژه هنگامی که محیط اطراف در دمای بسیار زیاد و یا بسیار پایین باشد.

 

سرمایه گذاران بخش پرورش دام، جهت دریافت مشاوره، طراحی و اجرای مجتمع های صنعتی دام می توانند با راه های ارتباطیشرکت ایستا بنای راسخ تماس حاصل نمایند.

 

۷-۱ ) سلامت و عوامل بیماری زا :

در بسیاری موارد نگرانی در مورد مسکن و رفاه دام به سلامت جسمی حیوان و پیامدهای اقتصادی آن مرتبط است. با این حال مسکن تنها یکی از عوامل دخیل در سلامت دام است و عوامل متعددی در این زمینه دخالت دارد. همچنین نگاه چند جانبه گرایانه به مسئله فضای نگهداری دام و جزئیات آن می تواند بر پیشگیری بیماری های دامی تاثیر بگذارد.

در فضاهایی که حیوانات اهلی به صورت متراکم نگهداری می شوند، خطر ابتلا به عفونت زیاد است. آلاینده های غیر عفونی مانند ذرات گرد و غبار و گاز آمونیاک می توانند به مکانیسم دفاع تنفسی حیوان آسیب زده و سطح ایمنی بدن آنها را در برابر عفونت و آلرژی کمتر کند.

در گاوهای شیری، در صورتی که شرایط محیطی نامساعد از جمله تراکم بالای حیوانات، رطوبت زیاد هوا، ذرات معلق و غبار زیاد، دمای بسیار زیاد هوا و … وجود داشته باشد، عوامل بیماری زای تنفسی می تواند خطرناک باشد. برای جلوگیری از بیماری ها، توصیه می شود تعداد ذرات معلق در هوا را محدود نمود زیرا نابودی کامل آن امکان پذیر نمی باشد. تهویه کافی و تراکم مناسب گله، دو اقدام مهم برای پیشگیری از بیماری های تنفسی است.

برای جلوگیری از شیوع عفونت در گله، توصیه می شود که حیوانات مریض را در اسرع وقت از بقیه جدا کرده و در یک فضا یا آغل مناسب قرنطینه نمایند. زندگی مشترک حیوانات در سنین مختلف و حیواناتی که از مزارع مختلف جمع شده اند، خطر بالایی برای سلامتی دام دارد. توصیه می شود یک محیط قرنطینه برای حیوانات تازه وارد فراهم شود تا از خطر شیوع احتمالی بیماری کاسته شود. کنترل سلامت میکروبی و مسکن مناسب دو عامل مهم در حفظ سلامتی یک گاوداری لبنی می باشد.

درصد قابل توجهی از بیماری های گاو مربوط به لنگی پا، ورم پستان، اختلالات تولید مثل، اختلالات متابولیک می باشد که در بسیاری گله ها موجب طول عمر کم جانور می شود. تاثیر این مشکلات بر هزینه تولید شیر از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی مناسب و مدیریت خوب مزرعه در به حداقل رساندن این نقصان، کمک به سزایی می نماید.

تنبلی در گاوها مربوط به شرایط نامناسب مسکن، تغذیه، پرورش و مدیریت مزرعه می باشد. اقداماتی نظیر تراشیدن منظم کف ( نظافت و جمع آوری فضولات )، حمام کردن منظم پای حیوانات، و پیرایش پاها و … می تواند شیوع لنگی را کاهش دهد.

ورم پستان ناشی از عوامل میکروبی محیطی است اما شرایط مسکن نامناسب، شرایط عفونی محیطی را افزایش می دهد. ابعاد نادرست باکس و خصوصیات پارتیشن ها و کمبود فضای استراحت با زمین نرم، ممکن است باعث آلودگی محل استراحت گاو شده و در نتیجه تاثیر منفی روی سلامت پستان آن بگذارد. کیفیت نامناسب هوای محل نگهداری دام به دلیل عدم تهویه مناسب همراه با درجه حرارت محیطی بالا و رطوبت زیاد هوا، شرایط بهینه ای را برای رشد میکروارگانیسم های محیطی فراهم می آورد. علاوه بر این عملکرد دستگاه های شیردوشی و بهداشتی در هنگام شیردوشی نیز از علل احتمالی ورم پستان است.

عملکرد تولید مثل ضعیف دلایل زیادی از جمله تغذیه ناکافی، شناسایی ضعیف برانگیختگی جنسی، بهداشت نامناسب هنگام زایمان و تلقیح مصنوعی و همچنین سطوح کف لغزنده بر روی رفتار جنسی گاو تاثیر می گذارد.

اختلالات متابولیک ممکن است به دلیل عدم تغذیه کافی و مدیریت مناسب تغذیه ایجاد شود و محل نگهداری دام به ندرت منجر به اختلالات متابولیکی می گردد اما برای حیوانات مطیع، ابعاد ناکافی گذرگاه ها و زمان ماندن گاوها در حصار و صف تغذیه، می تواند دفعات اختلالات متابولیکی را افزایش دهد.

 

طراحی مجتمع های گاوداری صنعتی – بخش اول : اصول اولیه طراحی ( قسمت دوم )

 

 

سرمایه گذاران بخش پرورش دام، جهت دریافت مشاوره، طراحی و اجرای مجتمع های صنعتی دام می توانند با راه های ارتباطیشرکت ایستا بنای راسخ تماس حاصل نمایند.

طراحی سوله های صنعتی نیازمند تخصص و دقت بسیار بالایی می باشد. بی توجهی به فاکتورهای مهم طراحی سوله های صنعتی علاوه بر خسارات جبران ناپذیر، موجب از دست رفتن سرمایه و ضررهای مالی کلان می گردد. طراحی تخصصی کارخانجات صنعتی شامل بر ۴ رشته معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی و برقی می باشد که در ادامه به آن پرداخته شده است.

طراحی معماری فضاهای داخلی، جانمایی صحیح سوله ها در سایت پلان، تامین فضاهای کافی مرتبط با نوع کاربری صنعتی و استفاده از تمام ظرفیت های موجود سایت پلان با توجه به سیاست های سرمایه گذاران از اصلی ترین اصول طراحی معماری سوله های صنعتی می باشد. اهمیت طراحی اصولی و مبتنی بر شناخت دقیق نیازهای سرمایه گذاران از آنجا اهمیت می یابد که غالب کارفرمایان در ابتدای ساخت کارخانجات صنعتی، با توجه به سرمایه محدود، اقدام به تامین حداقل فضاهای مورد نیاز با کاربری صنعتی خود می نمایند اما با پیشرفت و بهبود اوضاع شغلی و برگشت سرمایه، گسترش و توسعه واحد صنعتی را اجرا می کنند. اشکالات طراحی دقیق و جانمایی اصولی طرح ممکن است در ابتدا و شروع احداث کارخانه های صنعتی به چشم نیامده و مشکلی را ایجاد نکند اما در مراحل توسعه ای موجب خسارت به سرمایه گذاری اولیه می گردد؛ لذا طراحی و جانمایی مهندسی مبتنی بر اهداف بلند محور موجب کاهش هزینه های توسعه ای و آینده محور شده و ارزش سرمایه گذاری اولیه را نیز حفظ می نماید. همچنین طراحی و بررسی جزئیات و ارائه نقشه های کلی و جزئی فازهای یک و دو سوله های صنعتی نقش بسیار مهمی در کنترل هزیینه های ساخت و صرفه جویی در سرمایه می گردد.

در طراحی سازه ای سوله های صنعتی، بررسی دقیق و محاسبه بارهای مرده، زنده، بار برف متقارن و نامتقارن و تخمین دقیق بارهای جانبی شامل بار باد و زلزله تاثیر بسیار زیادی در طراحی اقتصادی و سبک سازی سوله ها دارد. پیش بینی و طراحی بارهای متمرکز ثقیل نظیر جرثقیل های متحرک و ثابت سقفی، بار ضربه ای دستگاه آلات، مراکز دپو مواد اولیه و محصولات نیز از مسائل مهم در این بخش می باشد. از آیتم های تعیین کننده در طراحی سازه ای سوله ها می توان به مقاومت برشی خاک بستر، دهانه و طول سوله، ارتفاع و شیب سقف و تعداد طبقات آن اشاره نمود.

قسمت پایانی طراحی مهندسی سوله های صنعتی مربوط به طراحی تاسیسات مکانیکی و برقی می باشد. بسیاری از مشکلات دوره بهره برداری مربوط به ضعف ها و عدم پیش بینی های فنی و ایمنی مربوط به این بخش است. بررسی عوامل جوی منطقه ای که پروژه در آن قرار داد و چگونگی هدایت آب های سطحی به نحوی مطلوب و مطابق با معیارهای محیط زیستی و همچنین تخمین دقیق و بلند مدت حجم فاضلاب منجر به طراحی سیستم دفع آبهای زائد می گردد. همچنین طراحی دقیق سیستم های اعلام و اطفاء حریق، موجب اطمینان کاربران از محیط کار شده و از خسارت و تلفات احتمالی ناشی از آتش سوزی جلوگیری می نماید. طراحی سیستم های به روز و مناسب گرمایش، سرمایش و تهویه هوا موجب کاهش هزینه های سربار، صرفه حویی در مصرف انرژی و متضمن محیطی سالم و پرنشاط برای نیروهای کار می گردد.

طراحی ایمن و اقتصادی تاسیسات برقی نظیر تخمین دقیق ولتاژ و آمپر مصرفی دستگاه های مورد استفاده، استفاده از سایز کابل برق مناسب، طراحی تابلوهای برق سه فاز و تک فاز مناسب با نوع کاربری علاوه بر صرفه جویی اقتصادی، پیام آور امنیت و آرامش محیط کار می باشد. همچنین پیش بینی سیستم های ارت و همبندی از احتمال خطرات برق گرفتگی و خسارات ناشی از آن جلوگیری می نماید.

شرکت ایستا بنای راسخ با تکیه بر توان پرسنل مهندسین محاسب در چهار رشته عمران، معماری، برق و مکانیک و با توجه به مطالعات و سوابق مناسب در طراحی کارخانجات صنعتی، همواره سعی نموده تا علاوه بر مشاوره های تخصصی و آینده محور، شکوفایی و بهبود کسب و کار را برای کارفرمایان محترم فراهم نماید. سرمایه گذاران گرامی می توانند جهت دریافت رزومه های صنعتی و مشاوره با مهندسین طراح از طریق راه های ارتباطی این مجموعه تماس حاصل فرمایند.

بخش اول : معرفی سقف مرکب عرشه فولادی

از انواع سقف ها در ساختمان های اسکلت فلزی، سقف مرکب عرشه فولادی – Metal Deck – می باشد. این نوع سقف ها برای اولین بار در سال ۱۸۲۰ میلادی توسط هنری پالمر با کنگره ای نمودن ورق های گالوانیزه به عنوان قالب درجا مورد استفاده قرار گرفت. استاندارد جامع اجرای سقف عرشه فولادی برای کاربری های صنعتی در سال ۱۹۳۹ میلادی به وسیله انستیتو سقف فولادی – SDI – تدوین گردیده اما استفاده جامع از این نوع سقف در صنعت ساختمان از اواخر ۱۹۸۰ میلادی به عنوان سیستم نوپا و اقتصادی، مورد توجه شرکت های معتبر ساختمانی در جهان قرار گرفت. سیستم سقف عرشه فولادی از چهار جزء اصلی ورق عرشه فولادی فرم شده، گلمیخ ها، شبکه آرماتور و بتن تشکیل شده است. وجه تمایز سقف های عرشه فولادی بر انواع دیگر سقف ها، سبک بودن، اجرای سریع و اقتصادی بودن آن می باشد.

روند اجرای این سقف ها از فرم دادن ورق های گالوانیزه توسظ دستگاه های فرمینگ – Roll Forming – و به شکل ذوزنقه ای شروع می شود. وجود کنگره های استاندارد روی سطح ورق عرشه موجب درگیری بهتر بتن و صفحات گالوانیزه ورق عرشه شده که این عامل منجر به عملکرد مرکب بتن و ورق های عرشه می گردد. وجود شیار های پیوسته طولی نیز در ورق موجب جلوگیری از کمانش موضعی ورق در هنگام بتن ریزی می گردد. این ورق ها علاوه بر تحمل وزن بتن به عنوان قالب درجا، با عملکرد مرکب با بتن، نقش سازه ای سقف صلب در انتقال بارهای ثقلی و جانبی به سیستم سازه فلزی را به خوبی ایفا می نماید. ضخامت ورق عرشه از ۰٫۷ تا ۱٫۲ میلیمتر بسته به کاربری و نحوه بارگذاری سقف تغییر می کند اما به طور معمول ضخامت ورق گالوانیزه استفاده شده در ورق عرشه ۰٫۸ میلیمتر می باشد. گام های متداول ورق عرشه ۶۵ و ۷۵ میلیمتر است.

گلمیخ ها از فولاد آلیاژی با درصد کربن پایین و طی فرایند فورج سرد تولید می شود. تولید به روش فورج سرد موجب افزایش دانسیته، یکنواخت شدن لایه های داخلی فولاد و سبب افزایش مقاومت کششی – Tensile Strength – و مقاومت تسلیم – Yield Strength – آن می گردد. اجرای صحیح گلمیخ ها در انتقال بارهای برشی سقف به سیستم سازه ی باربر فلزی بسیار حائز اهمیت می باشد. امروزه گلمیخ ها به وسیله دستگاه جوش قوس الکتریکی مخصوص این امر با نام اختصاری استاد ولدر – Stud Welder – اجرا می گردد. گلمیخ ها دارای قطر و ارتفاع متنوعی هستند که با توجه به نیروی برشی طراحی، ارتفاع گام ورق عرشه و ضخامت بتن تغییر می کند. حداقل قطر گلمیخ ۱۹ میلیمتر و حداقل ارتفاع آن از روی گام بالای ورق در حدود ۴۰ میلیمتر می باشد. وجود سرامیک خشک در هنگام جوش موجب تمرکز حوضچه مذاب در انتهای گلمیخ و عدم پاشش جوش به اطراف می گردد.

وجود برآمدگی های روی ورق عرشه و درگیری بتن با آن موجب می شود که صفحات ورق عرشه نیروهای کششی سقف را تحمل کرده و نیازی به میلگرد کششی در سقف نمی باشد. لذا در اکثر مواقع تنها شبکه میلگرد حرارت و جمع شدگی بتن در سقف عرشه فولادی اجرا می گردد. در صورتیکه طراحی سقف نیاز به شبکه آرماتور کششی را نیز لازم بداند باید ضوابط مربوط به میلگرد های کششی نیز رعایت گردد. علاوه بر شبکه آرماتور فوقانی، میلگرد حریق نیز مطابق با آیین نامه های مربوط به مقابله با آتش سوزی در گام های تحتانی ورق عرشه اجرا می گردد. میلگرد حریق یا آتش پاد بر اساس استاندارد های BS و SDI موجب تاخیر در تخریب سقف ناشی از آتش سوزی های گسترده می گردد.

قبل از بتن ریزی، سطوح سقف عرشه فولادی باید عاری از هرگونه شیئ و جسم اضافه باشد و سرامیک های انتهای گلمیخ های نیز باید شکسته و از روی سقف جمع آوری گردد. حداقل رده بتن مورد استفاده در سقف C20 بوده و بهترین اسلامپ بتن سقف عرشه فولادی ۱۲ می باشد که این مقدار باید با اضافه کردن روان کننده – و نه افزایش آب – تامین شود. حداقل ارتفاع بتن از روی گام فوقانی ورق عرشه  ۵۰ میلیمتر می باشد و پوشش بتن روی گلمیخ ها نیز نباید از ۱۳ میلیمتر کمتر باشد.

شرکت ایستا بنای راسخ با توجه به سابقه طولانی در زمینه طراحی و اجرای سقف های عرشه فولادی، آمادگی کامل خود جهت همکاری با کلیه ارگان ها، موسسات و کارفرمایان عزیز در سراسر کشور را اعلام می دارد. تامین کلیه مصالح سقف عرشه فولادی شامل ورق های فرم شده، گلمیخ، میلگرد و بتن با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را می توانید از این مجموعه بخواهید. کارفرمایان گرامی می توانند با مراجعه به سامانه قیمت دهی آنلاین ایستافی www.Istafi.ir  فاکتور اجرای سقف های عرشه فولادی را دریافت نمایند.

بازسازی و بهسازی یک ساختمان به معنای مرمت کردن آن و اجرای سری اقدامات فنی در جهت دوام بخشیدن به یک سازه فرسوده و قدیمی می باشد. بازسازی در دو دسته کلی سازه ای و معماری تقسیم بندی می گردد.

Ο بازسازی سازه ای که به آن مقاوم سازی اطلاق می گردد بر اساس افزایش کارایی و عملکرد اجزای سازه ای در مقابل بارهای ثقلی و لرزه ای می باشد. با توجه به حوادث تلخ و فاجعه بار زلزله در کشورمان، نیاز به مقاوم سازی لرزه ای در ساختمان های مسکونی بلند مرتبه، مساجد، سالن های اجتماعات، مدارس، دانشگاه ها و … بسیار بر اهمیت این شاخه از بازسازی افزوده است. در مقاوم سازی سازه ای، مهندسین طراح سازه با شناخت و نمونه برداری های سازه قدیمی نسبت به تقویت اجزاء سازه ای اقدام نموده و نقشه های اجرایی با جزئیات دقیق را در اختیار مهندسین اجرایی می گذارند. تیم های اجرایی مجرب و توانا تحت نظارت کامل مهندسین نسبت به پیاده سازی نقشه های اجرایی اقدام می نمایند. به دلیل شرایط پیچیده مقاوم سازی حضور مهندسین با تجربه و تیم های اجرایی توانمند بسیار اهمیت دارد.

Ο بازسازی معماری به تغییرات داخلی ساختمان ها و نمای آن گفته می شود. در این مرحله، مهندسین آرشیتکت بر اساس متراژ و محدودیت های معماری سازه قدیمی و علاقه مندی های کارفرما نسبت به تهیه نقشه ها و طرح های سه بعدی اقدام می نمایند. این نقشه های با نظارت کامل طراح توسط تیم های مجرب اجرا می گردد. امروزه طرح های آپارتمانی مینیمال، طراحی های سبک نوین، و طراحی های سبک ایرانی سنتی از طرفداران زیادی برخوردار است.

طراحی آپارتمانی مینیمال ( اقتصادی ) از طرح های بازسازی به سبک مدرن و فاقد تزئینات غیر ضروری می باشد. این طراحی ها بر پایه تامین کاربری های معمول و بر مبنای سادگی و زیبایی استوار می باشد. این طرح مناسب آپارتمان های با مساحت کم می باشد که در نتیجه آن فضایی بسیار مطبوع و دلنشین را برای ساکنین خود به همراه دارد. اجرای این سبک از بازسازی معماری بسیار اقتصادی و مناسب برای افراد با بودجه محدود می باشد.

طراحی سبک نوین و فانتزی که در این روش بر اساس اصول مدرن، انتزاعی، فانتزی و برندینگ انجام می گیرد. طراحی های کاربردی و در عین حال جلوه های بصری خاص و زیبا موجب می گردد کاربران در فضایی دلنشین و آرامش بخش زندگی کنند. این نوع از بازسازی ها با توجه به تغییرات دلخواه کارفرمایان، از لحاظ هزینه های طراحی و اجرا جزء دسته متوسط رو به بالا تقسیم بندی می گردند.

طراحی سبک ایرانی سنتی، این نوع طراحی ها که بر اساس الگوهای معماری اصیل ایرانی استوار است، محیط زندگی بسیار الهام بخش خواهد بود. این نوع بازسازی مناسب فضاهای فرهنگی، رستوران های سنتی، ساختمان های ویلایی و آپارتمانی و … می باشد.

شرکت ایستا بنای راسخ آمادگی دارد جهت خدمات مهندسی و اجرایی در زمینه های مقاومسازی سازه ای و بازسازی معماری با کارفرمایان محترم همکاری نماید. این مجموعه ارائه مشاوره های رایگان جهت راهنمایی مشتریان را برای خود واجب می داند. استفاده از پرسنل مجرب در زمینه طراحی، اجرا از امتیازات این شرکت می باشد. رعایت حقوق مشتریان، پیگیری و تلاش در جهت آسایش کارفرمایان محترم و رضایتمندی آنان و عملکرد کامل و بدون نقص در عمل به تعهدات صورت گرفته از اهداف عالیه شرکت ایستا بنای راسخ می باشد.

گنبدها سازه های معماری نیم کره ای هستند که از گذشته در ایران برای ساخت سقف سالن های مجلل، مقبره ها، مجتمع های بزرگ، مساجد، تالارها و آلاچیق های زیبا استفاده می گردید. استفاده از گنبدها برای پوشش سقف، موجب ارتقا جنبه های زیبایی، با شکوه جلوه دادن عمارت ها و چشم نوازی آنها می گردد. این سازه ها به دلیل زیبایی های بصری، مقاومت و دوام مناسب در برابر شرایط جوی همواره مورد توجه مهندسین برجسته معماری قرار داشته است.

سقف های گنبدی در انواع مختلفی از نوع پوشش سطح نهایی آن دسته بندی می شوند به طور مثال به پوشش بتنی، آجری، فلزی، شیشه ای و … می توان اشاره کرد. سقف های گنبدی فلزی به جهت پایداری بیشتر، دوام طولانی و هزینه های تعمیر و نگهداری ناچیز محبوبیت بیشتری نسبت به انواع پوشش های گنبدی دارند. همچنین سرعت اجرا در گنبدهای فلزی به جهت پیش ساخته بودن آن، به مراتب از انواع دیگر گنبدها بیشتر می باشد.

طراحی پیچیده و شرایط خاص اجرایی این نوع سقف ها مستلزم به کارگیری نیروهای مهندسی دقیق و مسلط به طراحی سازه های فضاکار سه بعدی و تیم های اجرایی مجرب می باشد. شرکت ایستابنای راسخ با سابقه طراحی و اجرای سقف های گنبدی فلزی با تیم های مهندسی و اجرایی با سابقه، آماده ارائه هرگونه مشاوره، طراحی و اجرای سقف های مدور، قوسی و گنبدی در سراسر کشور می باشد. این مجموعه در مرحله اول با ارائه مشاوره های فنی و تهیه رندرهای معماری، کارفرمایان عزیز را در انتخاب طرح مورد علاقه ایشان یاری می رسانند و  در مرحله بعد با طراحی و مدلسازی سقف توسط مهندسین سازه شرکت ایستا بنای راسخ ، نقشه های اجرایی با جزئیات دقیق به تیم های اجرایی ارائه می گردد. کلیه مراحل ساخت و نصب گنبدهای فلزی تحت نظارت مهندسین نظام مهندسی کشور و توسط تیم های اجرایی توانا و خلاق این مجموعه انجام می گیرد.

بتن اکسپوز ( بتن نما ) به سطحی از بتن گفته می شود که جهت نمای نهایی، اجرا شده و بر روی آن پوشش یا مصالح دیگری اجرا نمی گردد.

از این نوع نمای بتنی جهت اجرای المان های خاص معماری در فضاهای جمعی، راه ها و پیاده راه ها، دیوارهای پیرامونی و سردر های ورودی مجموعه های کلان، استفاده می شود.

اجرای بتن اکسپوز به دلیل حفظ زیبایی های بصری و نمای نهایی بتنی، نیازمند توجه و تمهیدات ویژه ای می باشد. طرح اختلاط بتن با کارایی بالا و تراکم مناسب از وجود تخلخل و کرموشدگی سطح نهایی جلوگیری می کند. همچنین استفاده از قالب های سالم، بدون اعوجاج و طراحی شده برای این منظور، موجب عدم اختلال و شکستگی در سطح بتن گردیده و از فرار شیره بتن جلوگیری می کند.

بتن های اکسپوز به دو صورت پیش ساخته و درجا ریز اجرا می گردد که در هر دو روش اجرا باید تمهیدات کافی مدنظر قرار گیرد. در روش پیش ساخته، جابه جایی پنل های بتنی اجرا شده بسیار اهمیت دارد. بتن به دلیل عدم تحمل کشش ممکن است در حین حمل دچار ترک های گسیختگی و تخریب گردد. در روش درجا ریز مهمترین شاخصه، نحوه اجرای بتن ریزی به دلیل شرایط کارگاهی و همچنین نگهداری آن می باشد.

شرکت ایستا بنای راسخ با تکیه بر توان مهندسین طراح و اجرا و با استفاده از نرم اافزار های تخصصی، تاکنون توانسته است نماهای اکسپوز متعددی را در سراسر ایران طراحی و اجرا نماید. این مجموعه با اشراف کامل بر طراحی قالب های فلزی و فایبرگلاس با توجه به نیازهای معماری و سازه ای طرح، میزان بودجه کارفرما و روش اجرا، آمادگی دارد نسبت به مشاوره و طراحی سازه ای بتنی خاص اکسپوز با کارفرمایان گرامی همکاری نماید. پروژه های احداث شده این مجموعه در زمینه بتن های اکسپوز نظیر پارک علم و فناوری پردیس تهران، پروژه واحد های گردشگری میراث فرهنگی همدان، سردر ورودی مجوعه کارخانجات شوکت رزن و …، گواه تجربه و دقت پرسنل اجرایی این شرکت می باشد. طراحان محترم معماری و کارفرمایان عزیز می توانند جهت مشاوره، طراحی و اجرای المان های بتنی خاص با مجموعه ایستابنای راسخ تماس حاصل فرمایند.

به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید!

به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید. به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید!